Sedmá Noc s Andersenem v Bohdanči - roztančená, expedice z pohlednice, hry, čtení a zábava

15. duben 2016, 12:56

Bohdaneč - Letošní celorepublikovou akci pro podporu dětského čtení, Noc s Andersenem s přesahem do zahraničí, v pořadí již sedmou v Bohdanči, jsme v naší knihovně posunuly o týden, na pátek 8. dubna 2016. Název, Expedice z pohlednice, podle nové knihy pro děti, byl daný Městskou knihovnou v Uherském Hradišti, která začala s nocováním v knihovnách 31. března na 1. dubna 2000 u příležitosti narození pohádkáře H. Ch. Andersena a která celou akci zaštiťuje.

Tradiční program jako hry, soutěže, malování, povídání, představení oblíbené knihy každého malého spáče, půlnoční přípitek dětským šampaňským, jsme doplnily také novou knihou Expedice z pohlednice, kterou jsme pro tento účel do naší knihovny zakoupily a kterou jsme malým anderseňákům také představily.

Hlavním letošním programem v Bohdanči byla akce, která byla pro děti překvapením a kterou jsme nazvaly Bohdanečské mini star-dance. Inspirovala nás oblíbená soutěž v televizi a tak jsme již v lednu v knihovně přemýšlely, jak nápad zrealizujeme. Pozvat účastníky Star-dance by bylo asi komplikované a tak nás napadlo oslovit nejbližší taneční školu Antonína a Jany Novákových z Kutné Hory, která vyučuje tance jak v Kutné Hoře a okolí, tak i v Ledči nad Sázavou a do které jsme kdysi obě knihovnice také chodily na taneční kurzy :-) . Po předchozí komunikaci s panem Novákem, ohledně programu, jsme s nimi dohodli termín 8. dubna, protože program taneční školy je doslova nabitý a není snadné do jejich plánů vměstnat další akci.

V určený pátek se děti se scházely do připravených a zútulněných prostor nad knihovnou od 19.00 asi do 19.30, odložily si svá zavazadla, odevzdaly přihlášky a po 19.45 jsme se všichni vypravili do místní sokolovny, kde na nás již čekala knihovnice Marta Holubová a naši letošní hosté - tanečníci, kteří byli zároveň překvapením. Poté co si děti zabraly místa na sedačkách po straně sálu a dospělí návštěvníci, maminky, babičky a ti, co se přišli podívat, také usedli, začal program plně v režii Taneční školy Novákových, aparatura s přehrávačem hudby a mikrofon byly připravené a vše mohlo vypuknout.

Úvodem pan Novák všechny přivítal a nastínil, jaký program pro nás připravili. Nejprve se měly děti naučit jednoduchý tanec, kde nebylo třeba být spárovaný, takže se každý mohl učit sám za sebe. Tanec přišly nejprve předvést dva taneční páry této taneční školy – Veronika Nováková a Tomáš Cimr a Barbora Nováková a Roman Tvrdík. Tanečníci vešli do sálu v nádherných kostýmech a to včetně taneční obuvi, krásně upraveni, nalíčeni a hlavně – usměvaví, takže všechny přítomné doslova oslnili svým zjevem a sál sokolovny jakoby rozsvítili. Poté co dětem, spolu s panem Novákem předvedli kroky a tanec, pozvali děti na parket a malí anderseňáci se změnili v malé tanečníky a tanečnice. Pokusily se nejprve naučit kroky na počítání doby panem Novákem, potom se totéž snažily zopakovat znovu, ale s hudbou. Bylo třeba poněkud zrychlit a ne každý všechno stíhal – vnímat hudbu, držet rytmus, šlapat kroky, poslouchat počítání kroků a doby pana Nováka, sledovat jeho tanečníky, správně se otáčet, stát rovně, tlesknout do rytmu a ještě se usmívat, navíc parkety docela klouzaly, takže občas někdo spadl, přesto se ale rychle zvedl a statečně pokračoval dál :-). Tanec si mohli zkusit i přítomní dospělí, nebo návštěvníci.

Když si děti tanec odzkoušely, předali tanečníci dětem připravené pamětní listy na Noc s Andersenem. Pan Novák také představil jednotlivé tance standartní a latinskoamerické a svoji taneční školu. Pro děti měl připravenou soutěž o tančení a tancích a tak několik dětí, které se orientovaly, měly přehled, nebo dávaly pozor, o čem pan Novák před tím mluvil; vyhrálo dvd s prezentací Taneční školy Antonína a Jany Novákových, nebo volné vstupenky na taneční soutěž, která se uskuteční v Kutné Hoře, v neděli 24. dubna 2016, v kulturním domě Lorec.

Během povídání se již připravily oba přítomné páry a každý z nich zatančil ukázku známých tanců – standardních a latinskoamerických. Nejprve začal pár Veronika Nováková a Tomáš Cimr krásným waltzem a pak pokračoval pár Bára Nováková a Roman Tvrdík, kteří tančili tanec cha-cha (čača). Páry se střídaly a zatančily ještě další tance - valčík, tango, jive, rumbu, paso-doble, foxtrot, slowfox, quickstep. Mezi tím si tanečníci vyměnili kostýmy, takže po krásné červené róbě na standartní tanec Veroniky Novákové a světle zeleném kostýmu se stříbrnými flitry Báry Novákové přišly obě tanečnice ve žlutých
kostýmech, zdobených opět lesklými flitry, ozdobami a k tomu i změnily a přizpůsobily  taneční obuv. Také tanečníci si vyměnili fraky a kostýmy a opět pokračovali další sérií tanců, které zatančili jak s dokonalostí, tak s lehkostí a úsměvem. Obdivovali jsme krásu a ladnost pohybu, rytmus, kostýmy, taneční obuv i šperky, líčení a úpravu vlasů u tanečnic a také samozřejmost, s jakou tančili a s jakou nám předvedli své umění na dobře vybranou hudbu. Oba páry mají, a je nutné napsat – po právu, již medaile a ocenění za své výkony a svá vystoupení z různých soutěží. Tím, že si naše děti mohly samy na začátku vyzkoušet jednoduchý tanec, pak asi lépe ocenily výkony přítomných hostů – tanečníků, kteří tančí tak samozřejmě, jakoby se s tancem narodili. Všechny jejich tance a provedení nás uchvátily a moc se nám v sokolovně taneční vystoupení líbilo.

Nakonec jsme jim za jejich program zatleskali a děti, které vyhrály nějaké ceny, předaly přítomným párům pamětní záložky na Noc s Andersenem, propagační leták o Bohdanči a čokolády. Přítomní poté s páry ještě chvilku besedovali, obdivovali jejich kostýmy, líčení, také tance. Mezi tím pan Novák sbalil aparaturu, rychle se rozloučil a odjížděl na další plánovanou akci. Tanečníci se po převlečení pak přesunuli, spolu s jednou maminkou s námi do prostor nad knihovnou, kde strávili s našimi anderseňáky ještě asi 2 hodiny, povídáním a hrami. Pro zajímavost: na otázku zda si dokáží zatančit třeba na plese s někým, kdo není profesionál a neumí dokonale kroky – odpověděli, že ano, ikdyž na plesech nebývá taková hudební pestrost a nejvíce se tam hraje jive, nebo rokenrol.

Noc s Andersenem pokračovala dále jako obvykle, někdo se stačil alespoň trochu vyspat, někdo nespal do svítání. Ráno se děti nasnídaly, pomalu si sbalily své věci a s rodiči, nebo samotné se vydaly domů, kde pak asi ještě dospávaly, co během Noci s Andersenem zameškaly.

Další Noc s Andersenem je minulostí. Povedla se a líbila se, zejména program v sokolovně okouzlil svoji krásou podtrženou hudbou a tancem. Vše máme zachyceno na fotkách a na několika videích, odkazy na ně budou na stránkách Obecní knihovny Bohdaneč pro vzpomínku.

Tímto mnohokráte děkujeme Taneční škole Antonína a Jany Novákových z Kutné Hory, panu Novákovi, Veronice Novákové a Tomáši Cimrovi, Báře Novákové a Romanovi Tvrdíkovi, také rodičům tanečníků, kteří je přivezli, také  díky za jejich čas, který pro nás našli ve svých nabitých diářích a neodmítli vystoupení pro netradiční dětskou akci, mimo město, v naší malé starší sokolovně.
Poděkování patří všem, kteří se nějak podíleli: nejprve samozřejmě dětem, anderseňákům, jejich rodičům, dále Taneční škole Novákových, Obecní knihovně Bohdaneč, Obecnímu úřadu v Bohdanči, Sokolu Bohdaneč, skupině MAS Lípa pro venkov z. s., firmě Sázavanet za poskytnutí internetu do prostor na patře, Anně Holubové za notebook, Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí, knihovnici Martě Holubové, Evě Tvrdíkové, Ivance Šťovíčkové a také sousedům, bydlícím v okolí knihovny, které možná zábava v průběhu Noci s Andersenem občas rušila – omlouváme se tímto dodatečně :-)

Těší nás, že se akce povedla, dětem se líbila, protože byla připravena hlavně pro ně a jim měla něco nového předat, obohatit je o krásné zážitky a představit jim tanec, jako možný koníček, který přináší radost, krásu i zdravý pohyb a případně je k němu nasměrovat.

S odstupem několika dní, kdy akce ještě doznívá ve vzpomínkách, v diskuzích, na webu knihovny a facebooku fotkami a příspěvky, lze napsat, že se opět povedla, dětem se líbila, což nás těší a motivuje k tomu vymyslet něco dalšího, zajímavého pro příští Noci s Andersenem a pro další akce v naší knihovně, o kterých se dozvíte jak z letáčků, tak z emailů, nebo webových stránek knihovny, či facebooku.

Naše knihovna v Bohdanči je otevřena každou sobotu od 9. – 11. hodin a těšíme se na všechny návštěvníky a čtenáře, pro které máme připraveno množství zajímavých knih ze všech možných žánrů! Všichni jste do Obecní knihovny Bohdaneč srdečně zváni!

Marta Holubová, knihovnice, Anna Holubová, Obecní knihovna Bohdaneč
http://knihovnabohdanec.webk.cz/pages/uvod.html

Videa z akce:
1. https://www.youtube.com/watch?v=bahuhMD_z3o
2. https://www.youtube.com/watch?v=6oyLUgwcVB4
3. https://www.youtube.com/watch?v=vi080nVa3h8
4. https://www.youtube.com/watch?v=cEqCn1u5160
5. https://www.youtube.com/watch?v=KnL7HasJtas
6. https://www.youtube.com/watch?v=ldRB1pSYSe8

Galerie
Předchozí Následující
Komentáře
AVE_CZ
Reklama
Sedmá Noc s Andersenem v Bohdanči - roztančená, expedice z pohlednice, hry, čtení a zábava

Sedmá Noc s Andersenem v Bohdanči - roztančená, expedice z pohlednice, hry, čtení a zábava

15. duben 2016

Bohdaneč - Letošní celorepublikovou akci pro podporu dětského čtení, Noc s Andersenem s přesahem do zahraničí, v pořadí již sedmou v Bohdanči, jsme v naší knihovně posunuly o týden, na pátek 8. dubna 2016. Název, Expedice z pohlednice, podle nové knihy pro děti, byl daný Městskou knihovnou v Uherském Hradišti, která začala s nocováním v knihovnách 31. března na 1. dubna 2000 u příležitosti narození pohádkáře H. Ch. Andersena a která celou akci zaštiťuje.

Tradiční program jako hry, soutěže, malování, povídání, představení oblíbené knihy každého malého spáče, půlnoční přípitek dětským šampaňským, jsme doplnily také novou knihou Expedice z pohlednice, kterou jsme pro tento účel do naší knihovny zakoupily a kterou jsme malým anderseňákům také představily.

Hlavním letošním programem v Bohdanči byla akce, která byla pro děti překvapením a kterou jsme nazvaly Bohdanečské mini star-dance. Inspirovala nás oblíbená soutěž v televizi a tak jsme již v lednu v knihovně přemýšlely, jak nápad zrealizujeme. Pozvat účastníky Star-dance by bylo asi komplikované a tak nás napadlo oslovit nejbližší taneční školu Antonína a Jany Novákových z Kutné Hory, která vyučuje tance jak v Kutné Hoře a okolí, tak i v Ledči nad Sázavou a do které jsme kdysi obě knihovnice také chodily na taneční kurzy :-) . Po předchozí komunikaci s panem Novákem, ohledně programu, jsme s nimi dohodli termín 8. dubna, protože program taneční školy je doslova nabitý a není snadné do jejich plánů vměstnat další akci.

V určený pátek se děti se scházely do připravených a zútulněných prostor nad knihovnou od 19.00 asi do 19.30, odložily si svá zavazadla, odevzdaly přihlášky a po 19.45 jsme se všichni vypravili do místní sokolovny, kde na nás již čekala knihovnice Marta Holubová a naši letošní hosté - tanečníci, kteří byli zároveň překvapením. Poté co si děti zabraly místa na sedačkách po straně sálu a dospělí návštěvníci, maminky, babičky a ti, co se přišli podívat, také usedli, začal program plně v režii Taneční školy Novákových, aparatura s přehrávačem hudby a mikrofon byly připravené a vše mohlo vypuknout.

Úvodem pan Novák všechny přivítal a nastínil, jaký program pro nás připravili. Nejprve se měly děti naučit jednoduchý tanec, kde nebylo třeba být spárovaný, takže se každý mohl učit sám za sebe. Tanec přišly nejprve předvést dva taneční páry této taneční školy – Veronika Nováková a Tomáš Cimr a Barbora Nováková a Roman Tvrdík. Tanečníci vešli do sálu v nádherných kostýmech a to včetně taneční obuvi, krásně upraveni, nalíčeni a hlavně – usměvaví, takže všechny přítomné doslova oslnili svým zjevem a sál sokolovny jakoby rozsvítili. Poté co dětem, spolu s panem Novákem předvedli kroky a tanec, pozvali děti na parket a malí anderseňáci se změnili v malé tanečníky a tanečnice. Pokusily se nejprve naučit kroky na počítání doby panem Novákem, potom se totéž snažily zopakovat znovu, ale s hudbou. Bylo třeba poněkud zrychlit a ne každý všechno stíhal – vnímat hudbu, držet rytmus, šlapat kroky, poslouchat počítání kroků a doby pana Nováka, sledovat jeho tanečníky, správně se otáčet, stát rovně, tlesknout do rytmu a ještě se usmívat, navíc parkety docela klouzaly, takže občas někdo spadl, přesto se ale rychle zvedl a statečně pokračoval dál :-). Tanec si mohli zkusit i přítomní dospělí, nebo návštěvníci.

Když si děti tanec odzkoušely, předali tanečníci dětem připravené pamětní listy na Noc s Andersenem. Pan Novák také představil jednotlivé tance standartní a latinskoamerické a svoji taneční školu. Pro děti měl připravenou soutěž o tančení a tancích a tak několik dětí, které se orientovaly, měly přehled, nebo dávaly pozor, o čem pan Novák před tím mluvil; vyhrálo dvd s prezentací Taneční školy Antonína a Jany Novákových, nebo volné vstupenky na taneční soutěž, která se uskuteční v Kutné Hoře, v neděli 24. dubna 2016, v kulturním domě Lorec.

Během povídání se již připravily oba přítomné páry a každý z nich zatančil ukázku známých tanců – standardních a latinskoamerických. Nejprve začal pár Veronika Nováková a Tomáš Cimr krásným waltzem a pak pokračoval pár Bára Nováková a Roman Tvrdík, kteří tančili tanec cha-cha (čača). Páry se střídaly a zatančily ještě další tance - valčík, tango, jive, rumbu, paso-doble, foxtrot, slowfox, quickstep. Mezi tím si tanečníci vyměnili kostýmy, takže po krásné červené róbě na standartní tanec Veroniky Novákové a světle zeleném kostýmu se stříbrnými flitry Báry Novákové přišly obě tanečnice ve žlutých
kostýmech, zdobených opět lesklými flitry, ozdobami a k tomu i změnily a přizpůsobily  taneční obuv. Také tanečníci si vyměnili fraky a kostýmy a opět pokračovali další sérií tanců, které zatančili jak s dokonalostí, tak s lehkostí a úsměvem. Obdivovali jsme krásu a ladnost pohybu, rytmus, kostýmy, taneční obuv i šperky, líčení a úpravu vlasů u tanečnic a také samozřejmost, s jakou tančili a s jakou nám předvedli své umění na dobře vybranou hudbu. Oba páry mají, a je nutné napsat – po právu, již medaile a ocenění za své výkony a svá vystoupení z různých soutěží. Tím, že si naše děti mohly samy na začátku vyzkoušet jednoduchý tanec, pak asi lépe ocenily výkony přítomných hostů – tanečníků, kteří tančí tak samozřejmě, jakoby se s tancem narodili. Všechny jejich tance a provedení nás uchvátily a moc se nám v sokolovně taneční vystoupení líbilo.

Nakonec jsme jim za jejich program zatleskali a děti, které vyhrály nějaké ceny, předaly přítomným párům pamětní záložky na Noc s Andersenem, propagační leták o Bohdanči a čokolády. Přítomní poté s páry ještě chvilku besedovali, obdivovali jejich kostýmy, líčení, také tance. Mezi tím pan Novák sbalil aparaturu, rychle se rozloučil a odjížděl na další plánovanou akci. Tanečníci se po převlečení pak přesunuli, spolu s jednou maminkou s námi do prostor nad knihovnou, kde strávili s našimi anderseňáky ještě asi 2 hodiny, povídáním a hrami. Pro zajímavost: na otázku zda si dokáží zatančit třeba na plese s někým, kdo není profesionál a neumí dokonale kroky – odpověděli, že ano, ikdyž na plesech nebývá taková hudební pestrost a nejvíce se tam hraje jive, nebo rokenrol.

Noc s Andersenem pokračovala dále jako obvykle, někdo se stačil alespoň trochu vyspat, někdo nespal do svítání. Ráno se děti nasnídaly, pomalu si sbalily své věci a s rodiči, nebo samotné se vydaly domů, kde pak asi ještě dospávaly, co během Noci s Andersenem zameškaly.

Další Noc s Andersenem je minulostí. Povedla se a líbila se, zejména program v sokolovně okouzlil svoji krásou podtrženou hudbou a tancem. Vše máme zachyceno na fotkách a na několika videích, odkazy na ně budou na stránkách Obecní knihovny Bohdaneč pro vzpomínku.

Tímto mnohokráte děkujeme Taneční škole Antonína a Jany Novákových z Kutné Hory, panu Novákovi, Veronice Novákové a Tomáši Cimrovi, Báře Novákové a Romanovi Tvrdíkovi, také rodičům tanečníků, kteří je přivezli, také  díky za jejich čas, který pro nás našli ve svých nabitých diářích a neodmítli vystoupení pro netradiční dětskou akci, mimo město, v naší malé starší sokolovně.
Poděkování patří všem, kteří se nějak podíleli: nejprve samozřejmě dětem, anderseňákům, jejich rodičům, dále Taneční škole Novákových, Obecní knihovně Bohdaneč, Obecnímu úřadu v Bohdanči, Sokolu Bohdaneč, skupině MAS Lípa pro venkov z. s., firmě Sázavanet za poskytnutí internetu do prostor na patře, Anně Holubové za notebook, Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí, knihovnici Martě Holubové, Evě Tvrdíkové, Ivance Šťovíčkové a také sousedům, bydlícím v okolí knihovny, které možná zábava v průběhu Noci s Andersenem občas rušila – omlouváme se tímto dodatečně :-)

Těší nás, že se akce povedla, dětem se líbila, protože byla připravena hlavně pro ně a jim měla něco nového předat, obohatit je o krásné zážitky a představit jim tanec, jako možný koníček, který přináší radost, krásu i zdravý pohyb a případně je k němu nasměrovat.

S odstupem několika dní, kdy akce ještě doznívá ve vzpomínkách, v diskuzích, na webu knihovny a facebooku fotkami a příspěvky, lze napsat, že se opět povedla, dětem se líbila, což nás těší a motivuje k tomu vymyslet něco dalšího, zajímavého pro příští Noci s Andersenem a pro další akce v naší knihovně, o kterých se dozvíte jak z letáčků, tak z emailů, nebo webových stránek knihovny, či facebooku.

Naše knihovna v Bohdanči je otevřena každou sobotu od 9. – 11. hodin a těšíme se na všechny návštěvníky a čtenáře, pro které máme připraveno množství zajímavých knih ze všech možných žánrů! Všichni jste do Obecní knihovny Bohdaneč srdečně zváni!

Marta Holubová, knihovnice, Anna Holubová, Obecní knihovna Bohdaneč
http://knihovnabohdanec.webk.cz/pages/uvod.html

Videa z akce:
1. https://www.youtube.com/watch?v=bahuhMD_z3o
2. https://www.youtube.com/watch?v=6oyLUgwcVB4
3. https://www.youtube.com/watch?v=vi080nVa3h8
4. https://www.youtube.com/watch?v=cEqCn1u5160
5. https://www.youtube.com/watch?v=KnL7HasJtas
6. https://www.youtube.com/watch?v=ldRB1pSYSe8

Prohlédnout galerii