Házenkáři Sparty doma na Klimešce podlehli Loku České Budějovice

13. říjen 2023, 00:35

Kutná Hora - Tým mužů oddílu házené TJ Sparta Kutná Hora sehrál v neděli mistrovské utkání 4. kola 2. ligy JV-Čechy, ve kterém přivítal ve sportovní hale Klimeška v Čáslavské ulici silného soupeře z Jižních Čech - tým Lokomotivy České Budějovice.

Kutná Hora - Loko České Budějovice 20:31 (11:16)

Lokomotiva patří dlouhodobě k předním týmům soutěže, i když to v letošní sezóně doposud až tak neplatilo. Po 3.kole byla totiž v průběžné tabulce soutěže až na předposledním 10.místě bez bodového zisku. Měla ale prozatím těžký los. K nedělnímu utkání však přijížděla do Kutné Hory jako vysoký favorit. SPARTA totiž s tímto soupeřem nedokázala v dosavadních druholigových utkáních nikdy bodovat. V loňské sezoně prohrála nejprve na podzim 2022 v hale soupeře 40:19, v odvetě na jaře 2023 doma těsně 19:20. A v posledním vzájemném utkání – pohárovém, si hosté před měsícem odvezli z Klimešky postup do 3.kola za vítězství 20:30.
A nedělní mistrovské utkání se tomu pohárovému hodně podobalo. Hosté byli od začátku lepší v obraně i v útoku a naopak domácí se v obou činnostech dost trápili. Již v úvodu prohrávali o 2 branky, postupně 0:2, 1:3, 3:5, v 10.minutě 4:7, na to ještě dokázali odpovědět snížením do 12.minuty na 6:7. Avšak v dalším průběhu prvního dějství hosté postupně navyšovali své vedení, v 15.minutě byl stav ještě 8:11, ve 22.minutě 8:14, ve 26.minutě již 9:16 a 1.poločas nakonec skončil vedením hostů o 5 branek v poměru 11:16.

Na začátku 2.poločasu hosté rychle odskočili na 11:18 a stejný rozdíl platil ještě ve 37.minutě, kdy se skore posunulo na 14:21. Poté sice domácí 3 brankami snížili do začátku 40.minuty na 17:21, žádný obrat se však nekonal. Hosté v dalším průběhu utkání jasně dominovali a rozdíl se povážlivě zvyšoval. Ve 45.minutě byl stav 17:26, v 50.minutě 18:28 a bylo rozhodnuto. V poslední desetiminutovce se již nic podstatného nestalo, hosté utkání bez problémů dovedli do vítězného konce. Z Kutné Hory si tak odvezli oba body za jasné vítězství o 11 branek v poměru 20:31. A téměř shodným výsledkem tak zopakovali své pohárové vítězství.
Tým SPARTY utkání nezvládl, často „hořel“ v obraně a hlavně se hodně trápil v útoku. Mizerné procento úspěšnosti střelby a mnoho technických chyb jasnému vítězství hostům hodně napomohlo.

Dvojice brankářů SPARTY odchytala cca stejnou porci minut, Filip si připsal 8 zákroků a měl úspěšnost 38,1%, navíc jednou přes celé hřiště skóroval do prázdné branky soupeře, Valeš, si připsal 6 zákroků a měl úspěšnost rovných 25%.

Hráči v poli podali vesměs hodně průměrné výkony a to na takto kvalitního soupeře v žádném případě nemohlo stačit. Obrana si v utkání nepřipsala jediný blok a pouze 9 získaných míčů. Naopak v útoku měl tým často zbytečných 15 ztrát, což není málo. No a celkově měl kutnohorský tým střelbu 50 - 20 = mizerná úspěšnost pouhých 40%. 2 střely skončily v blocích hostující obrany, hned 8 jich mířilo vedle, 2 skončily na tyčích a 18 jich pochytala dvojice brankářů hostí. A jak si vedli hráči SPARTY při střelbě dle úspěšnosti? Tři byli 100% - Hovorka 3-3, Novák 1-1 a brankář Filip 1-1, výbornou Pektor 5-4, dobrou Falge 8-4, slabou Klouček 5-2, Kafka 3-1, Šveněk 3-1 a podprůměrnou Pešek 10-2 a Ishchenko 11-1, Polívka se do zakončení vůbec nedostal.

Dvojice hostujících brankářů si tedy připsala v utkání celkem 18 úspěšných zákroků, střelecky se nejvíce prosazovala dvojice Jirák – Potůček, oba po 7 brankách, 6 jich přidal Dvořák, 5 Mráz.

A jak hodnotil nedělní utkání trenér SPARTY Jan Falge?
Zápas s ČB se nám nepovedl dle našich představ na všech frontách. Obrana byla málo důrazná, soupeře jsme nechali chodit do devítky často bez kontaktu, rychlý útok v tomto zápase neexistoval a postupný byl často těžkopádný, bez důrazu a sebeobětování pro hráče vedle sebe. Chybělo nasazení, dravost a chuť hrát každý balón. Bez posledních tří faktorů nemáme s podobnými soupeři šanci. Na zápas raději zapomeneme a budeme se soustředit na příští kolo s Vršovicemi.

SESTAVA a BRANKY: Filip /br-1/, Valeš /br/ - Falge 4, Pektor 4, Hovorka 3, Pešek 2, Klouček 2, Ishchenko 1, Kafka 1, Novák 1, Šveněk 1 a Polívka D. Trenéři: Falge Jan – Pícha Jiří.
NAPOMÍNÁNÍ: 2 – 0, VYLOUČENÍ: 1 – 4, SEDMIČKY: 2/2 – 0, ROZHODČÍ: Podzimek - Vlk, DIVÁCI: 63.

Ostatní výsledky 2. kola:
SOKOL Nové Veselí „B“ – TALENT Škoda JS Plzeň 27:24, SOKOL Dolní Cerekev - HBC Strakonice 1921 „B“ 30:37, SOKOL Úvaly - LOKOMOTIVA Vršovice 28:30, 1.HC Pardubice - JISKRA Třeboň 20:30, JISKRA Havlíčkův Brod -– měla volno.

Další program:
V 5.kole 2.ligy mužů JV-Čechy zajíždí tým SPARTY Kutná Hora do Prahy, kde v neděli 15.října nastoupí od 17:00 hodin ve sportovní hale týmu LOKOMOTIVA Vršovice.