Házenkáři Sparty Kutná Hora na jasného favorita soutěže nestačili

25. květen 2016, 00:30

Kutná Hora - V neděli 22. května měl tým mužů oddílu házené TJ Sparta Kutná Hora na programu utkání 13. kola společné regionální ligy, ve kterém přivítal na svém hřišti v Tyršově ulici na Žižkově nováčka letošního mistrovského ročníku - tým HC Dukla Praha B. Nedělní soupeř Sparty byl před tímto utkáním v průběžné tabulce soutěže zcela bezkonkurenčně na 1. místě se stoprocentní bilancí 10 utkání, 10 vítězství. V podzimním utkání v hale vojenského gymnázia v Praze - Ruzyni Dukla B Spartu porazila jednoznačně 39:25, po poločasovém vedení 19:13. A v nedělní odvetě byl hostující tým jasným favoritem.

Kutná Hora - Dukla Praha B 29:38 (18:19)

Avšak utkání bylo překvapivě od úvodních minut hodně vyrovnané, hosté se ujali 0:1, následně vedla Sparta 2:1, 3:2 a 4:3, poté hosté 4:5 a v 10. minutě zase pro změnu Sparta 6:5. později 8:6, 9:7 a v 17. minutě 10:9. Ovšem o minutu později již vedla 12:9 a 2-3 brankový náskok si udržovala až do 26. minuty, kdy byl stav 16:13. Ale v závěru prvního dějství hosté zabrali, využili přesilovku i několika chyb domácích k rychlému otočení na 16:17 a jednobrankové vedení si udrželi až do jeho konce, když na časomíře svítil stav 18:19.

Od začátku druhého poločasu již hosté potvrzovali svou převahu i herní kvalitu a jejich vedení postupně narůstalo. Ve 36. minutě to sice bylo stále o branku – 20:21, ve 40. minutě byl stav 21:26 a v polovině druhého poločasu již dokonce 23:31. Do 52. minuty ještě domácí snížili na rozdíl 5 branek, stav byl 27:32, v závěru však hosté navýšili své vedení až na konečný rozdíl 9 branek. V zajímavém utkání tak favorit zvítězil zaslouženě 29:38 a potvrdil tak své dominantní postavení v celém mistrovském ročníku SRL. Prozatím je 100% úspěšný a již mu zbývá odehrát jediné utkání - na hřišti posledního Mělníka. A jednoznačně s přehledem a náskokem postupuje do 2. ligy.

Tým Sparty odehrál velmi dobrý první poločas, ve které se mu dařilo v útoku (střelba 25-18) a dokázal držet s favoritem krok. V tom druhém již zjevně nestačil fyzicky, zbytečně kazil a hodně se pohoršil v útoku (střelba 30-11). Škoda zbytečných chyb (těch bylo celkem 15), po kterých se rychlí hosté dokázali lehce prosazovat do rozhozené obrany, či z brejků. První poločas odchytal Červenka (4 zákroky = úspěšnost 18,2%), ten druhý Hroch (6 zákroků = úspěšnost 23,1%). V útoku měl tým celkem 55 střeleckých pokusů a z nich 29 branek = úspěšnost 52,7%. Nejvíce se prosazoval Hasala (11-8), Hovorka (12-6), Veselý M. (5-4) a Brož (7-4), ostatní již méně. V závěru sice byla patrná velká snaha o dosažení jubilejní 30 branky, zůstalo však pouze u ní. Ale celkově tým Sparty nepodal až tak špatný výkon (s ohledem na konečný výsledek), hosté však byli zkrátka lepší a to rozhodlo.
Z týmu hostů se v prvním poločase vůbec nedařilo brankáři Štefaničovi, který měl pouze dva úspěšné zákroky. Ovšem v tom druhém si jich připsal 15 a to byl také jeden z hlavních důvodů vysokého vítězství Dukly B. Do střelecké listiny se zapsalo 11 z 12 hráčů v poli, kteří nastoupili, mezi nimi také se čtyřmi brankami kutnohorský odchovanec Jiří Pícha.

Nedělní utkání se hrálo za krásného slunečného počasí (jaká změna oproti tomu týden starému) a šest desítek přítomných diváků odměnilo na závěr oba soupeře zaslouženým potleskem. Hosty za jasné vítězství i postup do vyšší soutěže a domácí borce za snahu a výkon proti takto kvalitnímu soupeři.

A jak hodnotil nedělní utkání trenér Sparty Vít Šnajdr?
Množství, mládí, trénink, tyto aspekty rozhodly o tom, že nás Dukla „přejela“.  Do 25. minuty jsme hráli výborné utkání, dokázali jsme hrát pestře v útoku dobře bránit a eliminovat rychlé útoky soupeře. Bohužel  pak začali docházet fyzické síly, z nichž pramenily technické chyby, a Dukla je nemilosrdně trestala. Na takového soupeře bychom potřebovali plnou lavičku a i poté bychom měli problém se silami v závěru. Přesto jsem přesvědčen, že jsme podali dobrý výkon, hráči odevzdali vše, co v nich bylo. Chtěl bych jim poděkovat a doufám, že i ve zbývajících zápasech jara podáme takto dobrý výkon. Myslím, že celkově se utkání muselo líbit a že se nemáme za co stydět.

Sestava a branky: Červenka, Hroch - Hasala 8, Hovorka 6, Brož 4, Veselý 4, Kůrka 3, Hájek 2, Horníček 2,  Bielický a Morysek. Trenér: Šnajdr Vít. Napomínání: 2/1. Vyloučení: 5/5. Sedmičky: 7/4 - 5/5. Rozhodčí: Pokorný - Ransdorf (oba Úvaly). Diváků: 58.

Ostatní výsledky 13. kola:
Sokol Vršovice B - Sokol Úvaly 19:29
HK Baník Most - 1. HC Wendy Mělník 26:23

Ve 14. kole SRL zajíždí kutnohorský tým mužů do Prahy, kde v neděli 29. května nastoupí od 18 hodin ve sportovní hale Sokola Vršovice B.