Házenkáři Sparty na úvod nové sezony ve druhé lize remizovali v Pardubicích

22. září 2023, 06:37

Pardubice - V neděli 17. září zahájil tým mužů oddílu házené TJ Sparta Kutná Hora nový mistrovský ročník 2. ligy JV-Čechy 2023-2024, když v utkání 1.kola nastoupil od 17 hodin v nafukovací sportovní hale východočeského soupeře, týmu 1. HC Pardubice.

1. HC Pardubice - Sparta Kutná Hora 27:27 (13:15)

V loňské sezoně SPARTA obě utkání s tímto soupeřem prohrála, nejprve na podzim 2022 v Pardubicích 27:20 a následně i v domácí odvetě na jaře 2023 těsně 27:28. V konečné tabulce 2.ligy skončila SPARTA na 11.místě se 7 body, Pardubice na 9.místě s 8 body. Ovšem s přihlédnutím na poslední vzájemné výsledky v pardubické hale byli domácí před nedělním utkáním určitě favoritem. SPARTĚ se zde totiž nikdy v minulosti herně ani výsledkově nedařilo.

Tentokrát se jí ale úvod utkání povedl, ve 2.minutě vedla 0:2, na začátku 4.minuty 1:3 a nenechala se rozhodit ani vyrovnáním domácích na 3:3. V dalším průběhu prvního dějství měla mírně navrch, nejprve odskočila na 3:6, v 11.minutě vedla 5:8 a 1-2 brankové vedení si udržovala až do 22.minuty, kdy byl stav 11:13. O minutu později zvýšila dokonce na 11:14, domácí se však 2 brankami ve 27.minutě znovu dotáhli na rozdíl branky jediné, stav byl 13:14. Poslední slovo však přece jenom měl tým SPARTY, který brankou v poslední 30.minutě upravil na poločasových 13:15. Stav to byl sice nadějný, utkání však bylo pouze v polovině a zdaleka nebylo rozhodnuto.

O tom se ostatně kutnohorský tým přesvědčil v úvodu poločasu druhého, když několikrát zachyboval v obraně i v útoku a ve 33.minutě přešli poprvé do vedení domácí – 16:15. Naštěstí hosté rychle odpověděli a ve 37.minutě si vzali vedení zpět, stav byl 16:17, ve 39.minutě 17:18. Domácí ale byli stále nebezpeční a ve 43.minutě opět o branku vedli – 19:18 a ve 45.minutě dokonce 21:19. SPARTA však dokázala rychle zareagovat a 4 brankami v řadě v rozmezí 46.-48.minuty otočila na 21:23, o minutu později vedla 22:24 a na začátku 51.minuty již o 3 branky – 23:26. A stejný rozdíl platil ještě na konci 54.minuty, kdy byl stav 24:27. Bohužel závěrečných 6 minut SPARTĚ vůbec nevyšlo, nepodařilo se jí již skórovat a byli to nakonec domácí, kteří 3 brankami v řadě upravili na konečných 27:27. V posledních necelých 2 minutách měli ještě oba týmy šanci na vítěznou branku, ta však nepadla a tak se nakonec rozešli dělbou bodů.

Celé nedělní utkání tentokrát odchytal Šimáně, který si připsal 16 zákroků a měl solidní úspěšnost 37,2%. Druhý brankář Valeš mu tentokrát kryl záda.

Hráči v poli podali vesměs solidní výkony, a to jak v obraně, tak v útoku. Bez chyb to však rozhodně nebylo. Obrana si tentokrát připsala 3 bloky a 10 zisků míčů, škoda některých zbytečných individuálních chyb, které domácí dokázali potrestat.

V útoku měl tým celkově střelbu 52 / 27 = úspěšnost 51,9%. 1 střela skončila v blocích domácí obrany,4 střely šly mimo, 2 skončily na tyčích domácí branky a 18 jich pochytala dvojice brakářů domácích. Střelba jednotlivých hráčů SPARTY byla dle úspěšnosti následující: výbornou měl Pícha 6-5 a  Pektor 5-4, velmi dobrou Kafka 6-4, Novák 6-4 a Klouček 5-3, slabší Pešek 15-6 a Hovorka 3-1, nulovou Polívka D. 2-0 a Falge 4-0, Šveněk se do zakončení nedostal. Celkem ztratil tým v útoku 9 míčů, což je / oproti předcházejícím pohárovým utkáním / hodně dobré číslo.

Domácí brankáři si tedy připsali 18 zákroků, střelecky se nejvíce prosazoval Joudal, autor 6 branek, po 4 přidali Novotný a Šmahel.

Co dodat na závěr? Do nové druholigové sezóny tak kutnohorský tým vstoupil remízou, která se určitě z pardubické haly počítá. Ovšem po nadějném průběhu po většinu utkání měl našlápnuto určitě na lepší výsledek, škoda nepovedeného závěru. I tak podal tým velmi solidní výkon, který sice nebyl bez chyb, přesto se na něm dá do dalších druholigových utkání stavět.

V úvodním utkání se tým představil v nových dresech od firmy MIZUNO a v kádru se poprvé v druholigovém utkání představili dvě nové tváře, starší dorostenec - pivot Honza Šveněk ze Zruče nad Sázavou / nastoupil již v pohárových utkáních / a zkušený střelec – pravoruká spojka Gusta Pešek z pražských Kobylis. Ten měl výborný vstup do utkání, z prvních 6 střel dal 5 branek. Poté se již tolik neprosazoval, přesto bude pro SPARTU v této sezoně určitě velkou posilou.

A jak hodnotil nedělní zahajovací druholigové utkání trenér SPARTY Jan Falge?
První mistrovské utkání s Pardubicemi nám přineslo jeden bod do tabulky a několik bodů k zamyšlení. Ověřili jsme si, že můžeme těžit z kondiční přípravy a téměř celé utkání hrát i s menší možností střídání na plné obrátky. Oproti druhému zápasu poháru minimální počet ztrát, což je velmi pozitivní. Je ovšem potřeba udržet soustředění i na jiné činnosti jako je zakončení a určité postupy v obraně. To ovšem doženeme pouze tréninkem, sezóna je na svém začátku a já věřím, že pokud se budeme scházet ve větším počtu, tyto detaily dopilujeme.

SESTAVA a BRANKY: Šimáně /br/, Valeš /br/ - Pešek 6,Pícha 5, Kafka 4, Novák 4, Pektor 4, Klouček3, Hovorka 1, Falge, Polívka D. a Šveněk. Trenér: Falge Jan.
NAPOMÍNÁNÍ: 1 – 2, VYLOUČENÍ: 0 – 1, SEDMIČKY: 4/3 – 1/1, ROZHODČÍ: Podzimek - Vlk, DIVÁCI: 99.

Ostatní výsledky 1. kola:
HBC Strakonice 1921 „B“ - LOKO České Budějovice 32:30, SOKOL Úvaly – SOKOL Dolní Cerekev 39:21,LOKO Vršovice - SOKOL Nové Veselí „B“ 24:31, TALENT ŠKODA JS Plzeň – JISKRA Havlíčkův Brod 33:22,JISKRA Třeboň měla VOLNO,

Další program:
Ve 2.kole 2.ligy mužů JV-Čechy přivítá tým SPARTY Kutná Hora v neděli 24.září od 17:00 hodin ve sportovní hale Klimeška v Čáslavské ulici soupeře z Kraje Vysočina - tým  TJ JISKRA Havlíčkův Brod.