Házenkáři Sparty se o výsledek přetahovali, nakonec se radovaly Úvaly

6. září 2017, 00:26

Kutná Hora - V neděli 3. září zahájil tým mužů oddílu házené TJ Sparta Kutná Hora novou mistrovskou sezónu 2017/2018 utkáním 1. kola Českého poháru, ve kterém přivítal na svém hřišti v Tyršově ulici dlouholetého středočeského rivala - momentálně druholigový Sokol Úvaly:

Kutná Hora - Úvaly 25:26 (15:12)

Úvod pohárového utkání byl z obou stran poměrně opatrný a mnoho branek k vidění nebylo. Domácí se ve 2. minutě ujali vedení 1:0, v 5. minutě zvyšovali na 2:0. Hosté dali první branku až o minutu později, kdy snížili na 2:1. V dalších minutách si domácí nadále udržovali 1-2 brankové vedení, v 10. minutě byl stav 5:3, o dvě minuty později hosté vyrovnali na 5:5. Poté domácí opět přešli do vedení 7:5 a v 15. minutě na 8:6. Ovšem za tohoto stavu se spustil silný liják a utkání muselo být na cca 15 minut přerušeno. Následně pršet přestalo a pokračovalo se na mokrém hřišti s mokrým míčem. Hra tím byla sice trochu poznamenaná, ale hrát se dalo celkem bezpečně. V 18. minutě byl stav 9:7 pro domácí, ve 22. minutě však poprvé v utkání přešli do vedení hosté - 9:10. Ale závěr prvního dějství přece jenom vyšel lépe domácím, kteří nakonec odcházeli do kabin s vedením o 3 branky, stav byl 15:12.

Na začátku druhého poločasu sice domácí zvýšili na 16:12, hosté však do 35. minuty snížili na 16:15 a po vedení domácích 17:15 přešli ve 41. minutě opět do vedení - 17:18. A jednobrankovým rozdílem vedli ještě ve 44. minutě, kdy byl stav 19:20. Poté se domácím podařila během 2 minut rychlá šňůra 3 branek a ve 46. minutě si vzali vedení zpět - 22:20. Ale hosté dokázali odpovědět stejně a v 50. minutě měli opět branku k dobru, stav byl 22:23. Ale tříbrankovým šňůrám nebyl konec, domácím se podařilo v rozmezí 52. - 56. minuty otočit utkání opět ve svůj prospěch, vedli 25:23. A navíc za tohoto stavu a času 55:10 měli výhodu přesilové hry. Tu však vůbec nezvládli a hosté v oslabení třemi brankami otočili na 25:26. A i když do konce utkání chyběly ještě více než 2 minuty a domácí měli v závěru ještě jednu přesilovku, branka již nepadla a tak se z postupu do 2. kola ČP mohl radovat hostující tým Sokola Úvaly.

Kutnohorský tým mužů tak vstoupil do nové sezóny pohárovou porážkou, škoda hlavně nezvládnutého závěru, postup přes druholigového soupeře nebyl nereálný. Byla to však první herní prověrka po letní přestávce a na mnohém bude nutno ještě zapracovat.

V nedělním utkání měl tým SPARTY celkově střelbu 57/25 = úspěšnost střelby 43,8%. Ke 14 získaným míčům si připsal 15 ztrát, což z ohledem na mokrý povrch i míč nebylo až tak moc. Solidní byla hra křídel i pivota, méně se dařilo spojkám. Premiéru si v kategorii dospělých odbyli starší dorostenci Jeníček s Procházkou / oba se prosadili i střelecky /, hlavně druhý jmenovaný byl na hřišti hodně vidět a patřil k příjemným překvapením.

V brance SPARTY tentokrát odchytal většinu utkání Kotěšovec, který si připsal 12 zákroků a měl úspěšnost 34,3%. Červenka odchytal pouze krátkou část 2.poločasu, byl bez zákroku / 4 střely - 3 branky a 1 tyč /. Střelecky se nejvíce prosazovala křídla Polívka, střelba 10-6 a Veselý M. 9-6, dále Brož 5-4, Procházka 9-4, Falge 2-1, Jeníček 3-1. U ostatních již to bylo podstatně horší - Hovorka 9-2, Petránek 8-1, Salák 2-0 a Veselý Š. se do zakončení nedostal.

Z týmu hostí vynikl brankář Ditz, který si připsal 22 zákroků / oproti 12 domácí dvojice /, střelecky se nejvíce prosazoval Francl - 9 branek, 5 jich přidal Valach, 4 Polák.

A jak hodnotil nedělní výkon svých svěřenců trenér Jiří Hájek?
Do pohárového utkání, první ostré, v nové sezóně jsme nastupovali proti soupeři, který hraje vyšší soutěž, takže jsme určitě nebyli favoritem, ale řekli jsme si, že soupeře co nejvíce potrápíme a pokud možno nabereme další nové zkušenosti. Hráčům jsem zdůraznil, že jen kvalitní obrana s posouváním a zdvojováním při bránění hráče s míčem mohou přinést dobrý výsledek. V prvním poločase se nám to dařilo nadmíru dobře,  a soupeř o přestávce nepatrně ztrácel, ve druhém poločase už tak pevná obrana nebyla a houževnatí a zkušení hosté vyrovnali hru i skóre. Přesto jsme v závěru utkání vedli o dvě branky a měli přesilovku, ale zde se projevil nedostatek zkušeností našich hráčů a bohužel soupeř nakonec otočil ve svůj prospěch. Nicméně je potřeba říci, že všichni hráči podali dobrý a snaživý výkon a je určitě na čem stavět do dalších zápasů, které nás čekají. Pozitivum vidím v kolektivním pojetí,o čemž svědčí rozložení vstřelených branek mezi více hráčů. Potěšilo mě, že hráči splnili i další úkol, a sice dostat do hry a střelby obě křídla ( po šesti brankách ) a to je pro soupeřovu obranu vždy problém. Na začátku nové sezóny se náš již tak mladý tým ještě omladil v podobě možnosti startu tří starších dorostenců. Dva z nich, Procházka a Jeníček, okusili včera premiéru za dospělé, a nevedli si vůbec špatně, naopak, určitě podpořili dobrý výkon celého družstva. Celkový dojem tak kazí pouze výsledek, ale pokud zopakujeme tuto hru i v SRL, výsledky se dostaví a pohár bude zapomenut.

SESTAVA a BRANKY SPARTY: Červenka /br/, Kotěšovec /br/ - Polívka 6, Veselý M. 6, Brož 4, Procházka 4, Hovorka 2, Falge 1, Jeníček 1, Petránek 1, Salák a Veselý Š.
NAPOMÍNÁNÍ: 3 - 1, VYLOUČENÍ: 1 - 3, SEDMIČKY: 2/1 - 2/2, ROZHODČÍ: Beňuš - Háza / oba Praha /, DIVÁCI: 55.

Nedělní pohárové utkání bylo pouze jenom dobrá příprava na nastávající mistrovský ročník SPOLEČNÉ REGIONÁLNÍ LIGY 2017/2018. Ten začíná pro kutnohorský tým mužů již za týden, v neděli 10. září, kdy přivítá od 11 hodin na svém hřišti v Tyršově ulici na Žižkově pražského soupeře - TJ Chodov JM „B“.