Kutnohorští po přestávce otočili nepříznivý vývoj zápasu v Sezimově Ústí

24. říjen 2019, 02:08

Sezimovo Ústí - Házenkáři TJ Sparta Kutná Hora cestovali k utkání 5. kola 2. ligy JV Čechy do haly jihočeského soupeře, týmu Spartak MAS Sezimovo Ústí.

Sezimovo Ústí - Kutná Hora 26:28 (19:13)

V loňské sezóně skončil kutnohorský tým v konečné tabulce na 6.místě s 19 body, Sezimovo Ústí na 8.místě se 13 body. Ovšem v obou vzájemných utkáních zvítězil tehdy jihočeský tým, nejprve v listopadu 2018 v Kutné Hoře 19:20 a potom i v odvetě v dubnu 2019 doma 25:23. Před nedělním utkáním měl tým SPARTAKU, podobně jako SPARTA, na svém kontě po 4.kole pouhé 2 body za domácí vítězství ve 3.kole nad Dolní Cerekví 26:23, v ostatních třech utkáních prohrál - v 1.kole doma s L.Vršovice 16:19, ve 2.kole v Pardubicích 28:24 a ve 4.kole na pražské Slávii 33:28.

V nedělním utkání se jako první prosadila v 1.minutě SPARTA – 0:1, v dalších minutách však měli o něco více ze hry domácí, kteří si udržovali 1-2 brankové vedení – 3:1, 4:3, 6:4 a v 11.minutě 6:5. Ale v dalším průběhu prvního dějství se SPARTĚ totálně přestalo dařit v obraně i v útoku a domácí začali postupně navyšovat své vedení. Ve 14.minutě byl stav 9:5, v 18.minutě sice jen 11:9, ale ve 20.minutě 13:9, ve 27.minutě již 16:10 a na začátku 29.minuty již dokonce 18:11. Do kabin potom odcházeli domácí s pohodovým náskokem 6 branek, stav byl 19:13. SPARTĚ se první poločas vůbec nevydařil, často chybovala, propadala hlavně v obraně a za ní se vůbec nedařilo brankářům. Inkasovaných 19 branek toho bylo důkazem.

Na začátku 2.poločasu padlo po jedné brance na obou stranách a ve 32.minutě byl rozdíl stále stejný – 20:14. Avšak v dalším průběhu utkání SPARTA výrazně zlepšila obranu a pomalu začala „ukrajovat“ z vysokého vedení domácích. Ve 37.minutě snížila na 20:17, ve 41.minutě na 21:19 a ve 43.minutě na 22:21. Následně domácí zvýšili na 23:21, ale dalších deset minut již branku nedali a naopak SPARTA 5 brankami v řadě otočila utkání ve svůj prospěch, v 54.minutě vedla 23:26. Domácí potom ještě snížili na 24:26 a po vedení SPARTY 24:27 dokonce 2 brankami v 58.minutě na rozdíl branky jediné, když byl stav 26:27. SPARTA ale závěr utkání zvládla, v 59.minutě zvýšila na 26:28 a domácím již skórovat nedovolila. A tak se nakonec mohla radovat z důležitého vítězství 26:28, byť po 1.poločase by si na ní nikdo rozhodně nevsadil !!! Ten druhý však ovládla zcela jasně 7:15 a byl z toho nakonec první dvoubodový zisk v sezóně.

Kutnohorský tým mužů v nedělním utkání odehrál dva zcela rozdílné poločasy. Zatímco v tom prvním inkasoval 19 branek a obrana i brankáři byli hodně děraví, v tom druhém je důkazem výrazného zlepšení všech pouhých 7 obdržených branek. A i když v útoku to nebylo bez chyb, na vítězství nakonec 28 nastřílených branek stačilo.

Prvních cca 16.minut utkání odchytal Hroch, připsal si však pouhé 2 zákroky, zbytek 1.poločasu potom Morávek, který si připsal zákrok jediný / měl úspěšnost 11,1% /. Celý 2.poločas potom odchytal Hroch, v něm si připsal 6 zákroků a celkově měl úspěšnost 30,8%. Obrana před nimi hlavně v 1.poločasu často chybovala a připsala si pouhé 2 bloky, v tom druhém již byla tato činnost výrazně lepší, o čemž svědčí hnedle 7 bloků. A jak se dařilo hráčům SPARTY v útoku? Polívka D. měl 100% střelbu 3-3, Hovorka 3-2, Polívka P. 6-4, Falge 10-6, Jeníček 4-2, Pugliese 2-1, Šimůnek 14-6, Pícha 10-4, Veselý Š. 1-0, Hájek a Horák se do zakončení nedostali. Jinak celkově měl tým SPARTY v utkání střelbu 53-28 = úspěšnost 52,8%. 2 střely skončily na tyčích, 7 jich mířilo vedle a 4 skončily v blocích domácí obrany. Připsal si 9 získaných míčů a k tomu přibližný počet, někdy ale zbytečných 11 ztrát.
Domácí brankáři si připsali v utkání celkem 12 úspěšných zákroků, střelecky se nejvíce prosazovala nebezpečná dvojice Přibyl – 9 branek / z toho 7 v 1.poločasu / a Brožek - 8 branek.

A jak hodnotil nedělní utkání trenér Vít Šnajdr:
První poločas byl jako noční můra, obrana děravá jako řešeto, rychlý útok neexistoval a v postupném útoku trápení. Po přestávce přišel neskutečný obrat. Poprvé v sezóně začal tým předvádět házenou, jakou bych od něj rád viděl. Obrana byla agresivní, nekompromisní, vymazala soupeřova kanonýra a nepustila soupeře k žádné jednoduché střele. I díky tomu jsme dokázali realizovat několik rychlých útoků a  kvůli střídání obrana - útok se zefektivnil i postupný útok.  Všichni hráči dřeli, bojovali a rvali se o vítězství. Výborný výkon předvedl Falge, ale je třeba pochválit všechny. Teď je potřeba dát se zdravotně do pořádku a dobře se připravit na další soupeře.

SESTAVA a BRANKY: Hroch /br/, Morávek /br/ - Falge 6, Šimůnek 6, Pícha 4, Polívka P. 4, Polívka D. 3, Hovorka 2, Jeníček 2, Pugliese 1, Hájek, Horák a Veselý Š. Trenér: Šnajdr Vít
NAPOMÍNÁNÍ: 1 – 3, VYLOUČENÍ: 0 – 1, SEDMIČKY: 3/3 – 0, ROZHODČÍ: Sovová / Praha / - Mrázová / Tachov /, DIVÁCI: 48.

Ostatní výsledky 5. kola:
SOKOL Úvaly - JISKRA Třeboň 26:25, LOKOMOTIVA Vršovice – 1.HC Pardubice 17:33, HBC Strakonice 1921 „B“ - JISKRA Havlíčkův Brod 32:26, LOKOMOTIVA České Budějovice - SOKOL Dolní Cerekev 38:20, HK SLAVIA Praha měla volno.

Další program:
V 6.kole 2.LIGY mužů JVČ, které je na programu 2.-3.11 má kutnohorský tým VOLNO. Další utkání ho tak čeká až v sobotu 9.listopadu, kdy v rámci 7.kola nastoupí od 17:00 hodin ve sportovní hale dalšího jihočeského soupeře – týmu LOKOMOTIVA České Budějovice.