Po vyrovnaném prvním poločase rozhodli házenkáři Úval po přestávce!

5. říjen 2023, 01:17

Úvaly - Házenkáře TJ Sparta Kutná Hora čekalo v sobotu 30. září mistrovské utkání 3. kola 2. ligy mužů JVČ, ve kterém nastoupili ve sportovní hale dlouholetého středočeského soupeře, týmu TJ Sokol Úvaly.

Úvaly - Kutná Hora 38:32 (18:18)

V loňské sezoně SPARTA prohrála obě vzájemná utkání, nejprve na podzim 2022 doma 25:32, v odvetě na jaře 2023 v Úvalech vysoko 38:20. V konečné tabulce 2.ligy skončila SPARTA na 11.místě se 7 body, Úvaly na 5.místě s 22 body. S ohledem na poslední vzájemné výsledky nastupovali domácí do sobotního utkání v roli vysokého favorita.

SPARTA ale rozehrála sobotní večerní utkání výborně, již na konci 2.minuty vedla 0:3 a po vyrovnání domácích na 3:3 si i v dalším průběhu prvního dějství udržovala 1-4 brankové vedení. V 7.minutě byl stav 4:5, v 10.minutě 5:8, ve 14.minutě 9:10, v 19.minutě dokonce 10:14 a ještě ve 24.minutě 14:17. Ale závěr poločasu hostům vůbec nevyšel a několik zbytečných chyb v obraně i v útoku domácí dokázali potrestat. Čtyřmi brankami v rozmezí 24.-27.minuty otočili vedení ve svůj prospěch na 18:17. Následně v předposlední minutě SPARTA srovnala na poločasových 18:18.

Úvod 2.poločasu byl hodně vyrovnaný a oba soupeři se několikrát vystřídali v 1 brankovém vedení – 19:18, 19:20, 20:21, 22:21, 23:22 a na začátku 29.minuty byl stav 23:24 ve prospěch SPARTY. Ale v dalším průběhu 2.poločasu domácí získávali přece jenom více ze hry a to se projevilo i na průběžném skóre. Nejprve 4 brankami přešli do vedení 27:24, později vedli 29:25, 30:26 a v 50.minutě 31:27. SPARTA se poté ještě vzchopila a na začátku 55.minuty vedli domácí již pouze o branku 32:31. Ale opět nezvládnutý závěr pokazil velmi dobrý dojem z předchozího vývoje utkání. Domácí poslední pětiminutovku ovládli jednoznačně 6:1 a stanovili tak konečný výsledek 38:32 ve svůj prospěch.

SPARTA v sobotu v Úvalech neodehrála špatné utkání, měla hodně dobré procento úspěšnosti střelby, ovšem příliš technických chyb a špatná obranná činnost měla rozhodující vliv na konečný výsledek.

Cca 40 minut utkání odchytal Šimáně, který připsal si 9 zákroků a měl průměrnou úspěšnost 22,5%. Cca 20 minut odchytal Valeš, ten měl 5 zákroků a velmi dobrou úspěšnost 41,7%.

Hráči v poli podali vesměs dobré výkony v útoku, o to ale horší v obraně, kde se nedařilo hlavně pokrýt křídla domácích / o tom svědčí 17 inkasovaných branek z těchto prostorů /. Obrana si v utkání připsala pouhý 1 blok a jenom 5 získaných míčů, naopak v útoku měl tým celkem 18 ztrát. Jinak celkově měl tým SPARTY střelbu 47 - 32 = výborná úspěšnost 68,1%. 4 střely skončily v blocích domácí obrany, 1 mířila vedle, 1 skončila na tyči a 9 jich pochytala dvojice domácích brankářů. A jak si vedli hráči SPARTY při střelbě dle úspěšnosti –  100% ji měli Kafka 3-3 a Hovorka 2-2, výbornou Falge 6-5 a Pektor 6-5, velmi dobrou Novák 3-2, Pešek 17-10 a Ishchenko 7-4, slabou Pícha 3-1, Polívka a Šveněk se do zakončení nedostali.

Domácí tedy potvrdili roli favorita, na vítězství se ale dost nadřeli. Jejich brankáři si připsal 9 zákroků, střelecky se nejvíce prosazoval Najman, autor 6 branek, po 5 brankách přidali Havel, Hejnic, Koula a Kroupa.

A jak hodnotil sobotní utkání trenér SPARTY Jan Falge?
Zápas v Úvalech byl oproti zápasu minulému co se týče obrany jako den a noc. Obrana na krajních spojkách a křídlech nefungovala. Devadesát procent gólů jsme dostali stejným způsobem, nedokázali jsme se přizpůsobit. Soupeř byl určitě k poražení, bohužel nám v rozhodujících okamžicích chybělo soustředění a osobní zodpovědnost. Jsou věci, které přijdou pouze s tréninkem, během zápasu si jisté situace nedostaneme pod kůži. Nyní se budeme soustředit na domácí zápas s Českými Budějovicemi, které přivítáme v hlavní hale v 18:00, přijďte se na tento zápas podívat, podpora z publika je velmi vítána.

SESTAVA a BRANKY: Šimáně /br/, Valeš /br/ - Pešek 10, Falge 5,Pektor 5,Ishchenko 4, Kafka 3, Hovorka 2, Novák 2, Pícha 1, Polívka a Šveněk. Trenéři: Falge Jan – Pícha Jiří.
NAPOMÍNÁNÍ: 1 – 1, VYLOUČENÍ: 0 – 3, SEDMIČKY: 2/2 – 2/1, ROZHODČÍ: Kasík – Štrébl, DIVÁCI: 95.

Ostatní výsledky 3. kola:
JISKRA Havlíčkův Brod - LOKO České Budějovice 26:22, JISKRA Třeboň – SOKOL Dolní Cerekev 23:21, HBC Strakonice 1921 „B“ - SOKOL Nové Veselí „B“ 22:36, LOKO Vršovice – 1.HC Pardubice 29:22,TALENT ŠKODA JS Plzeň měl VOLNO,

Další program:
Ve 4.kole 2.ligy mužů JV-Čechy přivítá tým SPARTY Kutná Hora v neděli 8.října od 18:00 hodin v hlavní hale Klimešky v Čáslavské ulici silného jihočeského soupeře - tým LOKOMOTIVY České Budějovice.