Starší žáci Sparty skončili ve Zruči na výborném druhém místě!

6. květen 2015, 21:05
(aktualizováno: 6. květen 2015, 21:05)

Zruč nad Sázavou - Tým starších žáků oddílu házené TJ Sparta Kutná Hora v sobotu 2. května 2015 odehrál poslední - šesté kolo celostátní Žákovské ligy, do které si vybojoval účast jako vítěz podzimní části Středočeského přeboru.

V letošním ročníku ŽL startovalo 25 nejlepších týmů této věkové kategorie z celé republiky. Soutěž se hrála turnajovým způsobem a týmy čekalo v průběhu ledna - května 2015 celkem 6 kol. V jednotlivých turnajích se vždy utkávalo pět týmů a tak se v průběhu 6. kol střetl jednou každý s každým. Celkový vítěz si odnáší titul Mistr České republiky v házené starších žáků pro soutěžní ročník 2014/2015.

Tým Sparty Kutná Hora byl v tomto posledním 6. kole pořadatelem své skupiny a turnaj uspořádal ve sportovní hale Na Pohoří ve Zruči nad Sázavou. A zde ho čekala tato poslední čtveřice soupeřů - na úvod moravskoslezský tým SKP Frýdek-Místek, dále východočeský 1. HC Pardubice, další moravskoslezský tým KH Kopřivnice a na závěr severočeský Liberec Handball. V turnajích se hraje vždy systémem každý s každým a hrací doba je dvakrát dvacet minut s desetiminutovou přestávkou. Tedy hodně náročný program pro všechny účastníky této celorepublikové žákovské soutěže.

Podle postavení v průběžné tabulce soutěže byl hlavním favoritem sobotního turnaje tým Kopřivnice, který ve Zruči nad Sázavou potvrdil své kvality, ve všech čtyřech utkáních dokázal zvítězit a připsal si celkem 8 bodů.

Tým starších žáků Sparty Kutná Hora odehrál závěrečný turnaj mistrovské soutěže na výbornou. Prohrál sice s celkovým vítězem z Kopřivnice, v ostatních třech utkáních však své soupeře porazil a poprvé v průběhu šesti kol bral za 3 vítězství do tabulky ŽL šest bodů.

V prvním utkání sobotního turnaje zvítězil kutnohorský tým poměrně přesvědčivě nad Frýdkem-Místkem o 9 branek, když soupeře zaskočil aktivitou a pohybem hlavně v poločase prvním, po kterém vedl již o 8 branek. Hráči soupeře byli sice fyzicky vyspělejší, nedařilo se však jejich brankářům a to bylo pro konečný výsledek rozhodující. Ve druhém utkání rozdrtil o 22 branek tým z chvostu celkové tabulky - Pardubice, po poločasovém vedení o 11 branek. Soupeř se držel úvodních 5 minut, po kterých byl stav 4:3, poté již na palubovce kraloval pouze jeden tým. Ve třetím utkání podlehl o 7 branek suverénu turnaje z Kopřivnice, který měl výrazně lepší obranu a to bylo pro konečný výsledek rozhodující. Hráči SPARTY se přes ní jen těžko prosazovali, navíc zahodili několik tutovek a to soupeři též napomohlo. Ale ten byl v tomto utkání lepší a zvítězil zaslouženě. V závěrečném utkání celého turnaje, když už toho měla většina hráčů „plné zuby“, potom zvítězil tým SPARTY nad Libercem o 7 branek, když v poločase vedl pouze o branku. Ještě ve 27.minutě byl stav nerozhodný, 10 minut před koncem bylo vedení SPARTY pouze jednobrankové. Ale následná šňůra 5 branek rozhodla o konečném výsledku, hosté již na zvrat neměli.

Tak jako ve většině předcházejících kol Žákovské ligy, tak i v tomto závěrečném měl trenér SPARTY Jiří Hasala k dispozici dost nesourodou sestavu, v úzkém desetičlenném kádru nastoupilo 5 starších a 5 mladších žáků. Ti mladší získávají v této soutěži hlavně první zkušenosti a tak hra stojí hlavně na brankáři Ginterovi, který většinu odchytaného času byl velkou oporou (i když se také nevyvaroval hodně laciných inkasovaných branek) a na mimořádně střelecky produktivní dvojici Procházka - Škalda. Ale v některých utkáních se herně i střelecky dokázali výrazněji prosazovat i ostatní hráči kutnohorského kolektivu. Ten si za letošní působení i dosažené výsledky v této náročné celorepublikové soutěži zaslouží velkou pochvalu. A i když nejsou doposud známé všechny ostatní výsledky posledního kola, bude tým SPARTY Kutná Hora figurovat v konečné 25ti členné tabulce Žákovské ligy někde uprostřed. A to lze určitě považovat za výborné umístění. Dalším velkým kutnohorským úspěchem je fakt, že nejlepším střelcem celé soutěže se stal suverénně Michael Procházka, který ve 24 utkáních nasázel soupeřovým brankářům 252 branek, tedy průměr více než 10 branek na zápas... Bravo!

Pro tým starších žáků Sparty tak skončila letošní úspěšná sezóna a bude těžké takovéto výsledky v budoucnu zopakovat. Čtveřice opor - Horák, Jeníček, Procházka a Škalda totiž přechází do vyšší věkové kategorie, do mladšího dorostu a tak nám nezbývá, než všem popřát hodně dalších sportovních úspěchů do dalších let.

5. 1. HC Pardubice    4  -  0 – 0 – 4      66 : 127    0

Sestava a branky Sparty v turnaji celkem: Ginter Ondřej, Valeš Jaroslav - Procházka Michael 40, Škalda Jan 33, Dolejší Aleš 13, Jeníček Daniel 10, Šimon Ondřej 9, Horák Tomáš 7, Zatloukal Kryštof 1 a Kotva Filip. Trenér: Hasala Jiří.

25. Tatran Litovel    24    1    0    23    320    :    580    2

Celkovým vítězem ŽL se stal tým HBC OKD Karviná, který tak získává titul Mistr České republiky v házené starších žáků pro soutěžní ročník 2014/2015.