Sokol Kutná Hora otevřel basketbalovou bránu druhé ligy!

2. květen 2016, 12:27

Brandýs nad Labem - V sobotu a v neděli pokračovalo finále KP I. třídy mezi celky Sokola Kutná Hora a BK Brandýs. Po prvních dvou zápasech byl stav 1:1. Sokol odjížděl do Brandýsa s jasným cílem - vyhrát minimálně jedno utkání na hřišti soupeře a vrátit finále na domácí palubovku.

Taktika před utkáním velela uhlídat nejlepšího střelce Brandýsa Michala Ornsta. Kutnohorští bránili zónově s osobní obranou pouze na Ornsta. Vývoj utkání byl vyrovnaný, ale do druhého poločasu nastupoval Sokol se ztrátou šesti bodů. Dobrou obranou se podařilo vyrovnat a do čtvrté kvarty nastupovali Kutnohorští již s náskokem osmi bodů. Soupeř se ještě dotáhl na 55:57, ale poté Kocourek trojkou a za krátko Haviar druhou trojkou navýšili vedení. Domácí se pomocí faulů snažili šetřit čas, ale Vavák, Málek a znovu Michal Vavák proměnili všechny TH a tím bylo o vítězství rozhodnuto. Stav utkání tedy byl  2:1 ve prospěch kutnohorských Sokolů. Skvěle rozhodovali pánové Velda a Vondráček.

Nedělní utkání bylo již pro domácí klíčové. Kutná Hora měla matchball a tudíž případné zaváhání by znamenalo konec finále. Od počátku se zdálo, že včerejší prohra domácím trochu svazuje ruce. Přesto poločas končil rozdílem šesti bodů pro domácí. Sokol vstoupil do utkání s úkolem znovu ubránit především Ornsta. Opět praktikoval kombinaci zónové obrany s osobkou na tohoto klíčového hráče domácích. Oslabeni proti sobotě o Haviara a Růžičku, ale posíleni o Říhovského bojovali kutnohorští basketbalisté ve složení Kocourek, Vokál, Málek, Prušinovský, Vavák, Kratochvíl David, Aufrecht a již zmíněný Říhovský. Bojovné utkání s obrovským dramatem v poslední čtvrtině se muselo divákům líbit. Na počátku poslední minuty zápasu se ujali domácí vedení 65:63. Poté Vokál neproměnil dva TH, ale vzápětí vyrovnal z pod koše na  65:65. Domácí rozehráli po oddechovém čase útok, ale 4 vteřiny před koncem skončil míč v autu, když se Ornst pokusil uvolnit po zadní čáře a výborně postavenou obranou skončil v autu. Poté si vzali oddechový čas Sokolové a připravili si akci na zakončení únikem pod koš na faul, či na zakončení s faulem. Po rozehrávce si naběhl pro míč Kocourek, který ho měl vrátit Málkovi, ale ten byl pokrytý a přihrát na něj nešlo. Martin Kocourek zůstal osamocen na trojce a tak vystřelil a s poslední vteřinou zápasu se pro Sokol Kutná Hora  otevřela brána do druhé ligy, protože míč čistě propadl obroučkou. Opět perfektní výkon rozhodčích Bendy a Znamínka. Celé finále bylo vedeno bojovně a tvrdě, ale velice korektně bez zákeřných zákroků a to u obou soupeřů.

BK Brandýs - Sokol Kutná Hora 61:72 (9:11, 32:26, 43:51)
Body Brandýsu: Ornst 19 (4), Kratochvíl J. 13 (1), Divíšek 10 (1), Čajka 5 (1), Bednář (1) a Horák 4, Brezovák, Trnka a Spáčil po 2. Body K. Hory: Kocourek 24 (2), Málek 17, Haviar 8 (2), Vokál 7, Vavák 6, Prušinovský a Růžička 5. TH 16/11 - 21/13, trojky 4/6, fauly 12/18.

BK Brandýs - Sokol Kutná Hora 65:68 (14:18, 37:32, 45:50)
Body Brandýsu: Čajka 12 (4), Brezovák 12 (2), Bednář 10, Ornst 9 (1), Goliáš 7 (1), Horák 6, Divíšek 4, Kratochvíl J. 3 (1), Tománek 2. Body K. Hory: Vokál 21 (2), Kocourek 19 (1), Prušinovský 15 (1), Říhovský 5 (1), Vavák a Málek po 5. TH 3/3 - 23/11, trojky 9/5, fauly 21/12.