Házenkáři Dolní Cerekve si pro první letošní body dojeli do Kutné Hory!

1. prosinec 2023, 06:24

Kutná Hora - V sobotu 25. listopadu čekalo tým mužů oddílu házené TJ Sparta Kutná Hora důležité mistrovské utkání 10. kola 2. ligy JV-Čechy, ve kterém přivítal ve sportovní hale Klimeška v Čáslavské ulici soupeře z Vysočiny - tým TJ Sokol Dolní Cerekev.

Kutná Hora – Dolní Cerekev 24:31 (12:15)

V loňské sezoně sice SPARTA obě vzájemná utkání vyhrála, na podzim 2022 na půdě soupeře 28:34 a na jaře 2023 doma 33:32, v konečné tabulce soutěže však skončila na posledním 11.místě, soupeř na předposledním 10.místě. Letos je postavení obou soupeřů podobné, byť v obráceném pořadí. Před sobotním utkáním byla SPARTA předposlední se 3 body, soupeř poslední bez bodu. Z toho bylo jasné, že pro oba týmy se jednalo o „ utkání podzimu“.

Lepší vstup do utkání měli hosté, kteří na konci 2.minuty vedli 0:2, poté sice SPARTA vyrovnala na 2:2, hosté následně opět vedli 2:4, 3:5 a na začátku 10.minuty 4:6. SPARTA sice ještě jednou dokázala vyrovnat, v 11.minutě na 6:6, v dalším průběhu prvního dějství však již „tahala za kratší konec“. Hosté si postupně vypracovali až 4 brankový náskok, ve 24.minutě 10:14 a do kabin poté odcházeli s náskokem 3 branek v poměru 12:15. SPARTĚ se první polovina veledůležitého utkání příliš nepovedla, přes všechna předsevzetí často zbytečně chybovala v obraně a hra v útoku měla k ideálu hodně daleko. Ale na zlepšení a obrat měla ještě celý druhý poločas.

Do 2.poločasu nastoupila SPARTA s odhodláním ještě něco s výsledem udělat, to se však bohužel nestalo. Hosté si nadále udržovali vedení, které do 38.minuty navýšili již na rozdíl 7 branek, stav byl 13:20. SPARTA sice měla v této fázi utkání několik tutovek, ty však neproměnila a tím soupeři hodně napomohla. Do poloviny 2.poločasu narostl náskok hostí již na 8 branek, na 15:23 a bylo vlastně rozhodnuto. SPARTA sice něco z vysokého vedení soupeře ubrala, několikrát snížila na rozdíl 5 branek a v polovině 54.minuty dokonce na 23:27, poté však již dokázala skórovat až v samém závěru utkání, kdy upravila na konečných 24:31.

Hosté si tak z Kutné Hory odvezli své první druholigové body a nutno dodat že naprosto zaslouženě. Na „utkání podzimu“ se připravili a zvládli ho daleko lépe, podali v něm solidní kolektivní výkon, což se o týmu SPARTY říci nedá. Příliš zbytečných chyb v obraně, příliš technických chyb v útoku a neproměňování mnohdy jasných tutovek, to vše byl důvod sobotní porážky.

Cca prvních 16 minut v utkání odchytal Šimáně, z 15 přímých střel si připsal 5 zákroků a měl úspěšnost 33,3%. Zbývajících cca 44 minut utkání odchytal Filip který si připsal 13 zákroků a měl úspěšnost 38,2%.

Hráči v poli nepodali dobré výkony, a to jak v obraně, tak hlavně v útoku. Na to, jaký to byl důležitý zápas, tak o to je to zarážející. Obrana SPARTY si v utkání připsala pouze 2 bloky a 11 získaných míčů, oproti tomu měl tým v útoku celkem 18 ztrát, což je opět příliš. Úspěšnost střelby byla celkově hodně slabá, z 50 střel 24 branek = úspěšnost pouze 48,0%. 4 střely skončily v blocích hostující obrany, 4 mířily vedle, 4 skončily na tyčích a 14 jich pochytal brankář hostí. A jak si vedli hráči SPARTY při střelbě dle úspěšnosti – Šveněk 2-2, Kafka 1-1, Falge 7-5, Hovorka 6-3, Pešek 6-3, Novák 2-1, Pektor 7-3, Ishchenko 16-6, Klouček 2-0 a Valeš 1-0.

Brankář hostů si tedy připsal v utkání celkem 14 úspěšných zákroků, střelecky se nejvíce prosazoval nejlepší střelec celé soutěže Veselý, autor 11 branek, 5 jich přidal Jahoda, 4 Kubát.

A jak hodnotil sobotní utkání trenér Jan Falge?
Zápas s Dolní Cerekví se hodnotí těžko. Přijel soupeř, u kterého jsme si stanovili jasný cíl, vyhrát a brát doma dva body. Bohužel od úvodních minut bylo jasné, že to tak snadná mise nebude. Do zápasu jsme nastoupili na půl plynu s hlavou v oblacích. Za první poločas jsme nesoustředěnou hrou nakupili neuvěřitelných 11 ztrát balonu. Úspěšnost střelby také velmi tristní, s brankářem jsme často hráli vybíjenou. Pořád se odrážíme od jedné věci, a to jsou tréninky. V létě jsme prošli dobrou kondiční přípravou, z které jsme těžili první zápasy, to už je bohužel pryč. Nyní je účast na trénincích často velmi slabá, v takovém případě určité věci pod kůži nedostaneme a v zápase proto určitě prostor není. Každý hráč si musí v hlavně srovnat svoje osobní nastavení, kolik házené věnuje a jestli je to dost.

SESTAVA a BRANKY: Filip /br/, Šimáně /br/ - Ishchenko 6,Falge 5, Hovorka 3, Pektor 3, Pěšek 3, Šveněk 2, Kafka 1, Novák 1, Klouček aValeš. Trenéři: Falge Jan – Pícha Jiří.
NAPOMÍNÁNÍ: 0 – 0, VYLOUČENÍ: 5 – 3, SEDMIČKY: 2/1 – 1/1, ROZHODČÍ: Zych – Václavík, DIVÁCI: 56.

Ostatní výsledky 10. kola:
JISKRA Třeboň - JISKRA Havlíčkův Brod 28:20, LOKO Vršovice - LOKO České Budějovice 30:33, 1.HC Pardubice - SOKOL Nové Veselí „B“ 25:28,HBC Strakonice 1921 „B“ - TALENT ŠKODA JS Plzeň / odloženo na 8.12. /, SOKOL Úvaly měl VOLNO.

Další program:
Příští týden zakončí tým SPARTY Kutná Hora podzimní část 2.ligy mužů JVČ utkáním 11.kola, ve kterém nastoupí v neděli 3. prosince 2023 od 13:00 hodin ve sportovní hale západočeského soupeře - týmu TALENT ŠKODA JS Plzeň.