Mikulášského turnaje přípravek se zúčastnilo rekordních dvanáct týmů házenkářů

12. prosinec 2011, 00:28
(aktualizováno: 12. prosinec 2011, 00:28)

Kutná Hora - Házenkářské celky mládeže TJ Sparta Kutná Hora o víkendu sehrály turnajové a nebo mistrovské zápasy:

Starší dorostenci: Kutná Hora - Chrudim 22:38 (13:19)

Kutnohorští dorostenci v neděli zakončili podzimní část 2. ligy utkáním 11. kola, ve kterém přivítal východočeského soupeře - Sokol Basf Chrudim. Utkání se hrálo ve sportovní hale v Ledči nad Sázavou.

Prvních deset minut utkání bylo poměrně vyrovnané, na konci 9. minuty byl stav nerozhodný 6:6. V dalším průběhu však hosté hru zpřesnili a jejich náskok se pomalu ale jistě zvyšoval. Ještě v 17. minutě byl stav 9:11, ve 26. minutě však již 10:17 a poločas skončil vedením hostujícího týmu o šest branek - 13:19.

Také první desetiminutovka druhého poločasu byla vyrovnaná, ve 40. minutě hosté vedli o pět branek - 19:24. V polovině druhého poločasu byl stav 20:27. Potom však dlouhé minuty hráči Sparty nedokázali dát branku (až do 58. minuty) a naopak hosté osmibrankovou šňůrou zvýšili své vedení na rozdíl patnácti branek - 20:35. V závěru ještě svůj náskok vylepšili o jednu branku a jednoznačně zvítězili 22:38.

Dorostencům Sparty se poslední podzimní utkání vůbec nevydařilo, soupeř byl po všech stránkách lepší. Po zranění sice již nastoupil Pícha a byl opět nejlepším střelcem týmu, ani s ním v sestavě však Sparta nedokázala bodovat a předvedla dost mizerný výkon.

Můžeme jen doufat, že jaro bude herně i výsledkově lepší. Spartě totiž patří v druholigové tabulce po podzimní části předposlední 10. místo se ziskem pouhých dvou bodů.

Sestava a branky Sparty: Karlovský - Pícha 10, Bielický 5, Brož 3, Polívka D. 3, Falge 1, Benko, Kuře, Petránek a Stehlík. Trenér: Hasala Jiří. Napomínání: 2/2. Vyloučení: 3/6. Sedmičky: 5/4 - 2/2. Rozhodčí: Dolejš (Zruč n. S.) - Sovová (Praha). Diváků: 5.

Starší žáci

Tým starších žáků oddílu házené TJ Sparta Kutná Hora vedený trenérem Josefem Salákem se v sobotu 10. prosince 2011 zúčastnil ve sportovní hale v Luhačovicích prvního kola zimní Žákovské ligy, ve které startuje 24 nejlepších týmů této věkové kategorie z celé republiky. První kolo proběhlo ve čtyřech skupinách po šesti účastnících. V každé skupině se hrálo systémem každý s každým a do druhého kola postupovalo vždy prvních pět týmů - poslední z každé skupiny soutěž opouští.

Tým starších žáků Sparty čekalo v sobotu na jižní Moravě pět velmi silných soupeřů - na úvod domácí tým Sokol Luhačovice a dále středomoravský STM Olomouc, západočeský SSK Talent 90 Plzeň, jihomoravský HC Zlín a na závěr opět jihomoravský soupeř HK KP Brno.
A v této konkurenci neměl kutnohorský tým, který je složen z poloviny z hráčů z nižší věkové kategorie, tedy mladších žáků příliš velkou šanci. Věkový a hlavně fyzický rozdíl byl v utkáních až příliš patrný.

Kutná Hora však neměla k postupu do druhého kola daleko, s Olomoucí odehrála velmi vyrovnané utkání a o vítězství rozhodl soupeř až v průběhu druhém poločasu. V ostatních čtyřech utkáních již byla vítězství soupeřů celkem jednoznačná. Přesto byla účast v prvním kole Žákovské ligy pro kutnohorský tým určitě dobrou zkušeností, kterou mohou mladí hráči Sparty v dalších letech rozhodně využít

Výsledky Sparty v sobotním turnaji: Luhačovice - Sparta 30:15 (14:5), Olomouc - Sparta 15:13 (9:8), Plzeň - Sparta 28:9 (18:4), Zlín - Sparta 18:8 (11:4), Brno - Sparta 28:15 (12:7).

Sestava a branky Sparty v turnaji celkem: Kotěšovec Václav - Schwarz Jiří 18, Veselý Matěj 14, Procházka Michael 11, Bandi Luboš 8, Schwarz Ondřej 4, Škalda Jan 2, Veselý Šimon 2, Puchoň Jaroslav 1 a Seidl Pavel. Trenér: Salák Josef.

Tým starších žáků Sparty Kutná Hora tedy při svém startu v letošním ročníku Žákovské ligy do dalšího kola nepostoupil, pro mladý kolektiv to však byla určitě dobrá zkušenost, změřit síly proti velmi kvalitním soupeřům z jiných regionů republiky.

Přípravky

Oddíl házené TJ Sparta Kutná Hora uspořádal v sobotu přípravný turnaj pro nejmladší adepty házené - "Mikulášský turnaj přípravek". Ve sportovní hale Bios v Puškinské ulici se představil rekordní počet 12 týmů (chlapeckých, dívčích i smíšených) z Čech a také Moravy a tak Bioska doslova "praskala ve švech". Hrálo se na dvou zmenšených hřištích miniházená 4+1. Účastníci turnaje byli rozděleni do čtyř základních skupin po třech týmech, ve kterých se hrálo systémem každý s každým 1 x 15 minut.

Skupina A: K. Hora - Zruč 8:6, K. Hora - Pardubice 5:3, Pardubice - Zruč 7:2.
1.    Kutná Hora    3  -  2 – 0 – 0    1 3  :     9    4
2.    Pardubice    3  -  1 – 0 – 1    1 0  :     7    2
3.    Zruč n. S.    3  -  0 – 0 – 2        8  :  1 5    0

Skupina B: Pardubice - Starý Kolín 10:3, HC Pardubice - Bělá 12:6, Starý Kolín - Bělá 6:3.
1.    1. HC Pardubice    3  -  2 – 0 – 0    2 2  :     9    4
2.    Starý Kolín    3  -  1 – 0 – 1       9  :  1 3    2
3.    Bělá p. B.    3  -  0 – 0 – 2        9  :  1 8    0

Skupina C: Bělá B - Jičín 16:10, Bělá B - H. Brod 20:4, Jičín - H. Brod 10:6.
1.    Bělá p. B.B    3  -  2 – 0 – 0     3 6  :  1 4    4
2.    Jičín    3  -  1 – 0 – 1     2 0  :  2 2    2
3.    H. Brod    3  -  0 – 0 – 2     1 0  :  3 0    0

Skupina D: Jičín B - K. Hora B 10:9, Jičín B - N. Veselí 12:4, K. Hora B - N. Veselí 13:8.
1.    Jičín B    3  -  3 – 0 - 0    2 2  :  1 3    6
2.    K. Hora B    3  -  2 – 0 - 1    2 2  :  1 8    4
3.    Nové Veselí    3  -  0 – 0 - 3    1 2  :  2 5    0

Po odehrání základních skupin postoupili jejich vítězové do finálové skupiny o 1. - 4. místo, týmy ze druhých míst se střetli ve skupině o 5. - 8. místo a týmy ze třetích míst hráli ve skupině o 9. - 12. místo. A ve skupinách o umístění se hrálo opět systémem každý s každým 1 x 15 minut.

Skupina o 1. - 4. místo: Bělá B - HC Pardubice 17:6, Bělá B - Jičín B 15:5, Bělá B - K. Hora 25:6, HC Pardubice- Jičín B 15:7, HC Pardubice - K. Hora 16:9, Jičín B - K. Hora 8:5.
1.    Bělá p. B. B    3  -  3 – 0 - 0    5 7  :  1 7    6
2.    HC Pardubice    3  -  2 – 0 - 1    3 7  :  3 3    4
3.    Jičín B    3  -  1 – 0 - 2    2 0  :  3 5    2
4.    Kutná Hora    3  -  0 – 0 - 3    2 0  :  4 9    0

Skupina o 5. - 8. místo: Jičín - K. Hora B 17:6, Jičín - Starý Kolín 15:5, Jičín- SHK Pardubice 25:6, K. Hora B - Starý Kolín 15:7, K. Hora B - SHK Pardubice 16:9, Starý Kolín - SHK Pardubice 8:5.
5.    Jičín    3  -  3 – 0 - 0    2 2  :  1 7    6
6.    K. Hora B    3  -  2 – 0 - 1    2 2  :  1 5    4
7.    Starý Kolín    3  -  1 – 0 - 2    1 9  :  1 8    2
8.    SHK Pardubice    3  -  0 – 0 - 3       5  :  2 0    0

Skupina o 9. - 12. místo: N. Veselí - Bělá 6:4, N. Veselí - Zruč 6:9, N. Veselí - H. Brod 14:11, Bělá - Zruč 12:4, Bělá - H. Brod 12:0, Zruč - H. Brod 6:6.
9.    Nové Veselí    3  -  2 – 0 - 1    2 6  :  2 4    4
10.    Bělá p. B.    3  -  2 – 0 - 1    2 8  :  1 0    4
11.    Zruč n. S.     3  -  1 – 1 - 1    1 9  :  2 4    3
12.    H. Brod    3  -  0 – 1 - 2    1 7  :  3 2    0

Vítězem Mikulášského turnaje přípravek v házené se tedy stal tým Sokola Bělá pod Bezdězem B. A další pořadí bylo následující: 2. 1. HC Pardubice, 3. HBC Continental Jičín, 4. Sparta Kutná Hora, 5. HBC Continental Jičín B, 6. Sparta Kutná Hora B, 7. ZŠ Starý Kolín, 8. SHK P-D Pardubice, 9. Sokol Nové Veselí, 10. Sokol Bělá pod Bezdězem, 11. Jiskra Zruč n. S. a 12. Jiskra Havlíčkův Brod.

Při závěrečném slavnostním zakončení turnaje a vyhlášení výsledků obdržela všechna zúčastněná družstva ceny (v podobě sladkostí a drobných dárků) a diplomy.

Stejně tak byli oceněni i vybraní jednotlivci ze všech týmů (určovali trenéři): Miroslav Neumann (Jičín), Marek Fiala (Bělá B), Ondřej Kocourek (Kutná Hora B), Kryštof Sedláček  (Jičín B), Filip Klouček (Kutná Hora), Mikuláš Kabátník (Bělá), Kateřina Douchová (Havl. Brod), Radek Vencálek (Nové Veselí), Jakub Veverka (HC Pardubice), Pavel Moravec (Starý Kolín), Viktorie Václavková (P-D Pardubice) a Lukáš Rezek (Zruč).

Pořadatelem turnaje byli poté vyhlášeni a odměněni také nejlepší jednotlivci: Brankář Dominik Šírek (Starý Kolín), hráč Filip Matějka (Jičín) a střelec Matěj Stach (Bělá – autor 51 branek).

Pořádající Spartu Kutná Hora měl původně v turnaji reprezentovat pouze jeden tým, ale na poslední chvíli se odhlásila Zruč B a tak domácí trenéři, kteří měli k dispozici dostatek hráčů, postavili místo ní B tým Sparty. Oba kutnohorské týmy se v silné konkurenci neztratily a obsadily čtvrté, resp. šesté místo. Velmi slušně si v turnaji vedl tým z nedalekého Starého Kolína, kde s miniházenou začínají. Ten obsadil sedmé místo.

Celkově měl turnaj velmi dobrou úroveň (potěšila pochvala většiny trenérů zúčastěných týmů), o kterou se postarali hlavně nejmladší adepti házené, kteří na palubovce předváděli nadšené a bojovné výkony a byla radost pohledět na toto "hemžení na obou hřištích"!

Sestava a branky Sparty A v turnaji celkem: Klouček Filip 20, Šnajdrová Sára 7, Kernerová Michaela 5, Kotlářová Lucie 3, Peková Kateřina a Procházka Adam. Trenér : Salák Alois.

Sestava a branky Sparty B v turnaji celkem: Valeš Jaroslav 17, Kocourek Ondřej 13, Salák Ondřej 8, Růžička Adam 5, Pektor Patrik 1 a Němec Martin. Trenér : Salák Alois.

Sobotní turnaj přípravek se konal za spolupráce s Krajským úřadem a středočeským svazem házené, které tyto projekty finančně podporují. Jim patří velký dík, stejně jako rozhodčím a partě minižáků z pořadatelského oddílu TJ SpartaKutná Hora, kteří pomáhali jako zapisovatelé a časoměřiči. A v neposlední řadě patří dík všem kteří k hladkému průběhu turnaje přispěli včetně sponzorů – zdravotní pojišťovna Metal-Aliance, OEZ, radio HEY a MÚ Kutná Hora.