Po dvouměsíční pauze házenkáři Sparty začali jaro výhrou nad Pardubicemi!

15. únor 2024, 05:50

Kutná Hora - Tým mužů oddílu házené TJ Sparta Kutná Hora zahájil v sobotu 10. února po dvouměsíční zimní přestávce jarní část 2. ligy JV Čechy 2023-24, když v utkání 12. kola přivítal ve sportovní hale Klimeška soupeře v východu Čech – tým 1. HC Pardubice.

Kutná Hora - Pardubice 34:30 (14:16)

Na podzim SPARTA proti Pardubicím podala dobrý výkon a remizovala na jeho palubovce 27:27, když v poločase vedla 13:15. Ovšem v průběžné tabulce soutěže přezimovala na posledním 11.místě se 3 body / bilance: 10 – 1-1-8 /, Pardubice na tom nebyly o moc lépe, na 9.místě měly 4 body / bilance: 10 – 1-2-7 /. A tak sobotní utkání bylo pro oba soupeře, s ohledem na postavení v tabulce, nesmírně důležité.

Do prvního jarního druholigového utkání nastoupila SPARTA v prořídlé oslabené sestavě a to se na výkonu od začátku přece jenom projevovalo. Sice v úvodu vedla 1:0 a 2:1, v dalším průběhu prvního dějství měl mírně navrch soupeř. Ten sice také přijel značně oslaben, přesto přešel v 5.minutě do vedení 2:3, později vedl 2:4, 3:5 a na začátku 11.minuty 4:7. Další minuty patřily SPARTĚ která šňůrou 4 branek v rozmezí 11.-17.minuty přešla do vedení 8:7. Poté mohla vedení ještě navýšit, neproměnila ale trhák a sedmičku. Po vyrovnání hostů na 8:8 ještě 2x přešla do 1 brankového vedení – 9:8 a 10:9, ve 24.minutě vyrovnala vedení hostů na 11:11. Ale závěr poločasu domácím hrubě nevyšel, dovolila soupeři odskočit na začátku 29.minuty na 11:15. V samém závěru sice náskok snížila, přesto v poločase vedli hosté o 2 branky v poměru 14:16.

V úvodu 2.poločasu hosté 3x zvýšili na rozdíl 3 branek, na 14:17, 15:18 a 16:19, do 36.minuty SPARTA dokázala 3 brankami v řadě vyrovnat na 19:19. A tříbranková přetahovaná pokračovala, nejprve hosté 3 brankami opět přešli do vedení 19:22, SPARTA odpověděla stejně a ve 41.minutě bylo srovnáno 22:22. Na 23 branku hostí přišla série 4 branek SPARTY a ve 46.minutě byl nadějný stav 26:23. Po snížení hostů na 26:24 následovala další šňůra 3 branek a v 52.minutě již vedli domácí 29:24. Ale rozhodnuto zdaleka nebylo. Hosté nejprve snížili na 29:26 a po 30 brance SPARTY dokonce 3x na rozdíl 2 branek - v 57.minutě na 30:28, na začátku 58.minuty na 31:29 a na konci téže minuty ještě na 32:30. Důležité v těchto minutách bylo, že SPARTA vždy dokázala odskočit na rozdíl 3 branek a nepustila soupeře blíž. Dramatický závěr už potom zvládla s přehledem a 2 brankami v poslední minutě stanovila konečný výsledek 34:30. Po sérii 8 porážek si tak připsala druhé vítězství v sezoně. To nedělní bylo sice vydřené, ale zaslouženě vybojované a velmi důležité. Znamená totiž posun v tabulce z posledního místa před svého nedělního soupeře.

Velmi dobře zachytal v nedělním utkání Šimáně, který si připsal 16 zákroků a měl úspěšnost 39% / v minulosti v Pardubicích několik sezon chytal a některé střelce dobře zná a má je načtené /.

Z hráčů v poli byl jednoznačně nejlepší Kafka, autor 11 branek z 13 pokusů / z toho 8 jich zaznamenal ve 2.poločase /. Ostatním také nelze upřít snahu a bojovnost, škoda mnohdy zbytečných chyb v obraně / nedařila se hlavně obrana pivota / a nedůraznosti v útoku. Toho hosté totiž dokázali využívat a utkání tak bylo dlouho otevřené. Obrana SPARTY si v utkání připsala 4 bloky a 14 získaných míčů, oproti tomu v útoku hráči poztráceli 12 míčů. V utkání měl tým celkově střelbu 55 / 34 = dobrá úspěšnost 61,8%. Jinak 3 střely skončily v blocích obrany hostů, 5 střel šlo mimo, 4 mířily do tyče a 9 jich pochytal brankář hostů. Střelba jednotlivých hráčů SPARTY byla dle úspěšnosti následující: Šveněk 2-2, Pícha 1-1, Kafka 13-11, Falge 6-4, Klouček 8-5, Hovorka 5-3, Novák 6-3, Pešek 13-5 a Valeš 1-0.

Hostující brankář si připsal 9 zákroků, střelecky se nejvíce prosazoval pivot Joudal, autor 10 branek a střelec Herzán, který přidal 8 branek.

A jak hodnotil úvodní jarní druholigové utkání trenér SPARTY Jan Falge?
Po podzimní remíze jsme do zápasu vstupovali s cílem zisku dvou bodů, to se po šedesáti minutách také povedlo ale cesta k nim určitě snadná nebyla. Důležitý bod byl, že jsme celý zápas vydrželi hrát v celkem dobrém tempu, přechod byl slušný a tím jsme soupeře v druhém poločase nakonec zlomili. Obrana měla stále jisté mouchy, chybí větší aktivita, dravost a komunikace. Celkově ale zasloužená výhra, všichni hráči hráli celý zápas naplno, nikdo zápas neodevzdal a i díky takové přístupu jsme to dotáhli do vítězného konce. Zapamatovat si tedy to pozitivní a s chutí si to přenést do dalších zápasů.

SESTAVA a BRANKY: Šimáně /br/ - Kafka 11, Klouček 5, Pešek 5,Falge 4, Hovorka 3, Novák 3, Šveněk 2, Pícha 1 a Valeš. Trenéři: Falge Jan – Pícha Jiří.
NAPOMÍNÁNÍ: 0 – 1, VYLOUČENÍ: 2 – 6, SEDMIČKY: 1/0 – 4/2, ROZHODČÍ: Podzimek - Dolejší, DIVÁCI: 52.

Ostatní výsledky 12. kola:
JISKRA Havlíčkův Brod - TALENT ŠKODA JS Plzeň 23:28, LOKO České Budějovice - HBC Strakonice 1921 „B“ 24:26, SOKOL Dolní Cerekev - SOKOL Úvaly 30:37, SOKOL Nové Veselí „B“ - LOKO Vršovice 39:23, JISKRA Třeboň měla VOLNO,

Další program:
Ve 13.kole 2.ligy mužů JV-Čechy zajíždí tým SPARTY Kutná Hora na Vysočinu, kde v neděli 18.února nastoupí od 16:00 hodin ve sportovní hale nepříjemného tvrdého soupeře - týmu TJ JISKRA Havlíčkův Brod.